MĂSURI PENTRU PREVENIREA RISCULUI DE ÎNEC

AI GRIJĂ ÎN CE APE TE SCALZI!

• Scăldați-vă doar în locuri special amenajate pentru înot și respectați avertizările privind interzicerea scăladatului.
  • Evitați scaldatul în lacuri, canale sau alte cursuri de apă unde malurile sunt abrupte, curenții foarte puternici, albiile nămâloase sau acoperite cu plante, pietre, crengi sau trunchiuri de copaci.
  • Evitați să intrați în apă, fără a avea alte persoane prin apropiere, mai ales daca nu stiți să înotați.
  • Nu intrați în apă după ce ați consumat alcool sau pe timp de noapte.
  • Nu intrați în apă rece după expunerea prelungită la soare.
  • Nu sariți în apă de pe platforme, poduri sau alte construcții.
  • Nu lăsați niciodată copiii nesupravegheați în apă sau în apropierea acesteia, nici măcar în piscinele achiziționate pentru cei mici.
  • Echipamentele speciale pentru siguranța înotului(colac de salvare, aripioare sau tuburi gonflabile etc.) trebuie utilizate de către copii, sub atenta supraveghere a unui adult.

FOARTE INPORTANT ESTE ÎN CAZUL UNEI SITUAȚII DE URGENȚĂ, ANUNTAȚI DE ÎNDATA AUTORITĂȚILE PRIN NUMĂRUL UNIC DE URGENȚĂ 112. ÎN ASTFEL DE CAZURI FIECARE SECUNDĂ CONTEAZĂ!

Articolul precedentAgenda de lucru a Primarului municipiului Roman (04 iulie – 08 iulie 2022)
Articolul următorPublicație căsătorie 09 iulie 2022