Apel: ESF-2022-SOC-INNOV
Tipul acțiunii: ESF-PJG
Numărul de referință: 101102485
Durata (luni): 24
Titlul:  SOULFOOD – Digital solutions for a more sustainable, inclusive, and connected agri-food value chain (Soluții digitale pentru o rețea agroalimentară mai durabilă, incluzivă și conectată)
Data de începere: 1.09.2023
Data de finalizare: 31.08.2025
Bugetul total al proiectului: 801 739.88 euro
Bugetul Municipiului Roman: 65 581.37 euro
Rata de cofinanțare: 90%

DESPRE PROIECT

SOULFOOD va testa instrumente digitale inovatoare pentru a promova o producție mai sustenabilă în sectorul agroalimentar și o conexiune mai eficientă între producătorii săi și inițiativele sociale de distribuție a alimentelor. SOULFOOD va testa cum să prevină pierderea și risipa de alimente la producția primară prin reutilizarea acestora pentru distribuția către grupurile vulnerabile. Promovând un lanț valoric agroalimentar mai sustenabil, inclusiv și conectat, proiectul contribuie la obiectivul de reducere a risipei de alimente cu 50% până în 2030, abordând în același timp provocarea lipsei de acces la mese sănătoase și echilibrate ale populației celei mai vulnerabile.

Colaborarea între actorii agroalimentari și inițiativele sociale de distribuție a alimentelor, atât din organizații non-profit cât și din guvernele locale, va fi promovată în toate activitățile proiectului, împreună cu evenimente de diseminare și conștientizare pentru a transfera rezultatele către alți agenți similari din alte țări europene și non-europene.

SOULFOOD numără 9 parteneri din 4 țări europene (Spania, Lituania, România și Grecia), care reprezintă diferite părți ale lanțului valoric agroalimentar: administrații  locale, producători agroalimentari, organizații de digitalizare și inovare și inițiative sociale de culegere care promovează producția și consumul sustenabil de alimente.

DIPUTACIO DE TARRAGONA Spania Coordonator

1. ASSOCIACIO CLUSTER TIC REUS Spania
  2. FUNDACIO ESPIGOLADORS Spania
  3. Reus Desenvolupament Econòmic SA Spania