„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată !“

DEZVOLTAREA INFRASTRUCTURII PENTRU TRANSPORTUL VERDE – PISTE PENTRU BICICLETE ÎN MUNICIPIUL ROMAN

Planul Național de Redresare și Reziliență
Componenta C10 – Fondul local
Investiția I.1 – Mobilitate urbană durabilă
I.1.4 – Asigurarea infrastructurii pentru transportul verde – piste pentru biciclete la nivel local/metropolitan.

Obiectivul general al proiectului :

Obiectivul principal al investiţiei este promovarea unei mobilitari urbane prietenoase cu mediul şi reducerea emisiilor GES la nivelul municipiului Roman ca urmare a creşterii numarului persoanelor utilizatoare de biciclete si implicit reducerea volumului traficului  de autoturisme.

Obiective specifice:

• Îmbunătățirea condițiilor de mobilitate urbană;
  • Reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră generate de transporturi.

Investiția va crea posibilități pentru noi moduri de transport la nivel local, încurajând astfel utilizarea mijloacelor de transport alternative, nepoluante și benefice sănătății utilizatorilor, contribuind la limitarea poluării și la creșterea siguranței în trafic.

Obiectivul proiectului finanţat prin PNRR este amenajarea unei piste de biciclete cu lungime de aproximativ 4.3 km care va asigura conexiunea a mai multe puncte de interes la nivel local.

Beneficiar: UAT Municipiul Roman
Data începerii proiectului: 15.12.2022
Data finalizării proiectului: 15.04.2026
Codul proiectului: C10-I1.4-200