Ambasada SUA în România alături de American Councils for International Education – Romania a desfășurat pe data de 4 aprilie 2019 proiectul 4/4 Pentru Prieteni. Acesta și-a propus să celebreze la nivel național valorile voluntariatului și ale prieteniei.

Evenimentul pe care l-au propus voluntarii de la KULT Hub s-a numit Stay SAFE și a avut loc în Aula Garabet Ibrăileanu – Colegiul National „Roman-Vodă”. Tinerii romașcani au fost invitați să învețe despre siguranța comunității locale, a prietenilor și chiar cea proprie. În plus au putut să afle cum se pot implica pentru a deveni cetățeni activi.

Cuvântul introductiv l-a avut doamna Roxana Iorga, viceprimarul municipiului Roman. Alături de noi au fost trei exemple de oameni faini din comunitate care se implică activ și care au împărtășit din experiența lor:

?‍ Daniel Ursu – Șef Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență din cadrul Primăriei municipiului Roman

?‍ Maria Genoveva Tălmăcel – Medic coordonator CPU (Compartimentul Primiri Urgențe) din cadrul Spitalului municipal Roman

?‍ Ionuț Huci – Agent Șef în cadrul Biroului Criminalistic al Poliției municipiului Roman.

Articolul precedentCurs – „Prevenirea risipei alimentare”
Articolul următorTârgul de Paște, 15 aprilie – 27 aprilie 2019