„Planul Integrat de Dezvoltare Urbană a municipiului Roman – Zona de acţiune Centru – Favorit” (finalizat), care cuprinde 2 proiecte individuale:

1. „Reabilitarea infrastructurii publice urbane a municipiului Roman – zonele: Scuar Hotel Roman, Pietonal Ştefan cel Mare – tronsoanele I şi IV, Centru Istoric Urban Ştefan cel Mare, zona cartierelor Favorit şi Cuza – Vodă” (finalizat);

Perioadă implementare proiect: decembrie 2010 – iulie 2011

Valoare proiect: 202.981,79 LEI

1. „Creşterea siguranţei şi prevenirea criminalităţii în municipiul Roman” (finalizat).

Perioadă implementare proiect: decembrie 2010 – iunie 2013

Valoare proiect: 23.898.931,38 LEI

Cele două proiecte sunt depuse în cadrul Programului Operaţional Regional 2007 – 2013, Axa prioritara 1. – Sprijinirea dezvoltării durabile a oraşelor – Poli urbani de creştere, Domeniul major de intervenţie 1.1. – Planuri integrate de dezvoltare urbană – Sub-domeniul: „Centre urbane”

Articolul precedentErasmus pentru reprezentanţii aleşi locali şi regionali