Municipiul Roman se alătură și în acest an miilor de orașe care participă la Ora Pământului (Earth Hour), cel mai mare eveniment internațional  dedicat schimbărilor climatice, prin oprirea luminilor pentru o oră.

Cu acest prilej, vă invităm să ne fiți alături sâmbătă 23 martie 2024, în Parcul Municipal Roman, la acțiunile dedicate celei de-a optsprezecea ediție a evenimentului.

Programul cuprinde următoarele activități:

1. În intervalul orar 19.30 -20.15 – Tur ciclist prin Municipiul Roman, pe următorul traseu: Parc Municipal (fântâna arteziană) – str. Eternității – str. Mihai Viteazul, către giratoriul Sagna – Str. Islazului – str. Bogdan Dragoș – str. Renașterii – str. Matei Millo – str. Moldovei – str. Vasile Lupu – Complexul de Agrement Moldova – str. Victor Hugo – str. Alexandru cel Bun – b-dul. Roman Mușat – giratoriu b-dul. Republicii, str. Eternității, Parc Municipal.

*Participanții trebuie: să aibă vârsta minimă de 14 ani și să dețină actul de identitate asupra lor, să poarte echipament corespunzător de protecție și avertizare (cască, vestă reflectorizantă, etc); bicicletele trebuie echipate complet pentru circulația pe timp de noapte pe drumurile publice.

1. În intervalul orar 20.15 – 20.30 – Aprinderea de lumânări și marcarea simbolului Ora Pământului „60+” în zona adiacentă debarcaderului din Parcul Municipal Roman.
  2. În intervalul orar 20.30 – 21.30 – Moment artistic, la lumina lumânărilor, susținut de DANCE STUDIO STEP-UP și CLUBUL DE CANTO NOBLESS.
  3. În intervalul orar 20.30 – 21.30 – Întreruperea iluminatului ornamental pentru instituțiile publice: Primăria Mun. Roman, Casa Căsătoriilor, Biblioteca Municipală „George Radu Melidon”, Muzeul de Artă,  Statuia Ștefan cel Mare – sens giratoriu Favorit.
Articolul precedent20.03.2024 – Anunț actualizare Registru de Evidență a Sistemelor Individuale de Colectare și Epurare Ape Uzate
Articolul următorPublicație căsătorie 30 martie 2024