Informare din 29.06.2018

PRIMAR
LUCIAN-OVIDIU MICU

INFORMARE

cu privire la participarea Municipiului Roman la manifestările prilejuite de „Ziua orașului Ștefan Vodă”, Republica Moldova (27-29 mai 2018)

În perioada 27 – 29 mai 2018, o delegație a municipiului Roman, formată din primarul Lucian-Ovidiu Micu și consilierii locali Iulia Havrici Tomșa și Nicolae Bogdan Curcudel, s-a
aflat în vizită de lucru în orașul Ștefan Vodă, din Republica Moldova, comunitate cu care Romanul are semnat un Pact de Amiciție încă din 2013.

În acest context, oficialitățile din orașul Ștefan Vodă au invitat delegația romașcană să participe la manifestările prilejuite de Hramul Bisericii „Sfânta Treime”, această zi fiind
considerată „Ziua orașului Ștefan Vodă”. În cadrul acestei deplasări, reprezentanții municipalității au vizitat instituțiile reprezentative din Ștefan Vodă, au participat la manifestările cultural-artistice și sportive pregătite de gazde pentru a marca ziua orașului și, în același timp, au asistat la încheierea Acordului de Înfrățire dintre orașul Ștefan Vodă și o altă comunitate din România, orașul Copșa Mică (județul Sibiu).

Cu acest prilej, s-au pus bazele continuării cooperării în domeniul educației, elevi și profesori ai Liceului ”Ștefan Vodă” fiind invitați ulterior la Roman, la Colegiul Tehnic ”Miron Costin”, oferind posibilitatea tinerilor să se cunoască şi să construiască un pod de suflet între fraţi.

Administrația publică locală a orașului Ștefan Vodă – Republica Moldova a asigurat cazarea și masa pe perioada vizitei delegației Municipiului Roman, precum și accesul la două
dintre societățile din raionul Ștefan Vodă din domeniul vinificației – Vinăria Purcari și compania Ameplos, care în 2013 a obținut Marele Premiu pentru merite deosebite în domeniul vitivinicol pentru brandul Et Cetera.

Relația strânsă și continuă între cele două comunități, primarul orașului Ștefan Vodă, Gheorghe Anghel, fiind prezent la Roman de Ziua Națională a României, pe 1 decembrie 2017, dar și schimburile pe multiple planuri între comunitățile noastre din anii de după semnarea Pactului de Amiciție, permit în acest moment demararea procedurilor legale în vederea pregătirii semnării Acordului de înfrățire și parteneriat între orașul Ștefan Vodă – Republica Moldova și Municipiul Roman – România. Demersurile din partea Primăriei municipiului Roman pentru semnarea Acordului de Înfrățire au debutat în luna iunie și se așteaptă ca ele să fie încheiate în acest an, astfel încât Centenarul Marii Uniri să fie momentul în care legătura între cele două comunități să fie mai strânsă, iar modele de bun practică din cele două orașe să fie puncte de reper pentru dezvoltarea ulterioară a comunităților.

Primarul Municipiului Roman,
Lucian Ovidiu Micu