ANUNȚ
DE INTERES PUBLIC

Nr. 30434 din 15.04.2024

MUNICIPIUL ROMAN și operatorul SC RENTOKILL SRL vă fac cunoscut faptul că în perioada 22 aprilie – 3 mai 2024, în intervalul orar 0900-1500, se vor executa servicii de deratizare și dezinsecție pe raza de competență a Municipiului Roman, zonele de acțiune vizate fiind căminele şi canalele aferente reţelelor edilitare: alimentare cu apă (căminele apometrelor generale de la intrarea în blocuri), canalizare și a terenurilor proprietate publică a Municipiului Roman adiacente acestora.

Produsele ce urmează a fi folosite, biocide avizate de Ministerul Sănătății – Comisia Națională a Produselor Biocide pentru profilaxia sanitar umană sunt:

* pentru activitatea de deratizare:

– AGRORAT WAX BLOCKS, momeală ratacidă, substanța activă Brodifacoum  0,05%,

– PRODIORAT, substanța activă Bromadiolone 0,005%.

ANTIDOT SPECIFIC: Vitamina K1.

* pentru activitatea de dezinsectie:

– K – OTHRINE SC 25G/l, DELTAMETHRIN

Precizăm faptul că tratamentele vor fi aplicate de către un operator autorizat, respectând fişele de avizare ale produselor.

În perioada menţionată, rugăm luarea tuturor măsurilor necesare pentru a evita orice tip de incident, în special cu referire la protecția copiilor și a animalelor de companie.

Telefon de contact: SC RENTOKILL SRL 0747.941.650.

Articolul următorCarieră 14.03.2024 – Primăria Roman organizează concurs de recrutare în vederea ocupării pe durată nedeterminată a postului vacant, de funcţie publică, de execuție, de referent, clasa III, grad profesional asistent la Serviciul Impozite și Taxe Persoane Fizice din cadrul Direcției Impozite și Taxe Locale