07.02.2022 – Reabilitarea, modernizarea şi echiparea infrastructurii educaționale pentru învățământul general obligatoriu Şcoala de Artă „Sergiu Celibidache” din Municipiul Roman

Proiectul „Reabilitarea, modernizarea şi echiparea infrastructurii educaționale pentru învățământul general obligatoriu Şcoala de Artă „Sergiu Celibidache” din Municipiul Roman”, Cod Smis: 124150 (în implementare) este finanțat prin Programul Operațional Regional (POR) 2014-2020, Axa Prioritară 10 – „Îmbunătățirea infrastructurii educaționale”, Prioritatea de Investiții 10.1 – „Investițiile în educație, și formare, inclusiv în formare profesională, pentru dobândirea de competențe și învățare pe tot parcursul vieții prin dezvoltarea infrastructurilor de educație și formare”, Obiectivul specific 10.1 – „Creșterea gradului de participare la nivelul educaţiei timpurii şi învăţământului obligatoriu, în special pentru copii cu risc crescut de părăsire timpurie a sistemului”, Apel dedicat învăţământului obligatoriu.
    Scopul proiectului: Îmbunătăţirea calităţii infrastructurii de educaţie din municipiul Roman şi dezvoltarea infrastructurii de educație și formare, prin reabilitarea, modernizarea şi echiparea a doua corpuri de clădire aferente Școlii de Artă „Sergiu Celibidache” , în scopul creșterii gradului de participare la nivelul educației timpurii și învățământului obligatoriu, în special pentru copiii cu risc crescut de parăsire timpurie a sistemului în vederea creşterii rolului educaţional şi social al acestuia în Municipiul Roman.

Perioadă implementare proiect: 11 noiembrie 2021 – 29 decembrie 2023

Valoare proiect: 6.492.423,94 lei

Programul Operaţional Regional 2014-2020: www.inforegio.ro, www.facebook.com/inforegio.ro.
    Pentru informaţii detaliate despre celelalte programe cofinanţate de Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi www.fonduri-ue.ro (site-ul web al Instrumentelor Structurale în România).

Articolul precedentAutorizații de Construire ianuarie 2022
    Articolul următor08.02.2022- Anunț privind lista solicitanților care au/nu au acces la locuințe pentru tineri destinate închirierii