Miercuri, 3 iulie, de la ora 14.00, în Piața Roman Vodă are loc vernisajul expoziției muzeale Viorica Agarici. Panotajul expozițional (vagoane reconstituite) va fi prezentat în interiorul cortului de evenimente amenajat pe esplanada de la Statuia lui Roman Vodă Mușat
La eveniment va lua parte unul dintre nepoții Vioricăi Agarici, Gheorghe Agarici, precum și oficialități județene și locale: Daniela Soroceanu – prefectul Județului Neamț, Ionel Arsene – președintele Consiliului Județean Neamț, Lucian-Ovidiu Micu – primarul municipiului Roman, Dorin Nicola – directorul Complexului Muzeal Județean Neamț, ÎPS Ioachim – Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, Iancu Wexler – președintele Comunității Evreiești din Roman. După susținerea alocuțiunilor și vizionarea expoziției „Viorica Agarici”, invitații vor putea semna în Cartea de onoare, ce va fi expusă ulterior în cadrul muzeului sau cu ocazia altor manifestări similare.
Ulterior, în Gara Roman, la monumentul închinat Vioricăi Agarici, vor fi depuse coroane, iar despre viața și însemnătatea faptelor sale vor vorbi Florin Pîclea, președintele Crucii Roșii Neamț și Radu Pipa – director al Regionalei CFR Iași. După acest moment, cei prezenți se vor deplasa la Cimitirul Evreiesc din Roman pentru depunerile de coroane la gropile comune unde sunt înmormântate victimele din „Trenul Morții”.

Articolul precedentANUNȚ CONSULTARE PUBLICĂ – Intenţie de elaborare Plan Urbanistic de Detaliu pentru Construire Locuinta Urbana tip duplex P+M – tarla “Poligon”, sola 21, parcela 173/1
Articolul următorANUNȚ CONSULTARE PUBLICĂ – privind modificarea și completarea H.C.L. nr. 18/14.02.2008 privind aprobarea Normelor locale în domeniul serviciilor de transport public local