Activități de mediu 2022

26 Martie – Ora Pământului

În România, „Earth Hour” se sărbătorește din anul 2009, fiind parte astfel din comunitatea globală de peste două miliarde de oameni. De la un început relativ timid de nouă orașe la prima ediție, Earth Hour a devenit o întrecere anuală în inițiative pozitive, o dată importantă în calendarul primăriilor, un gest simbolic replicat în casele oamenilor din întreaga țară și un eveniment popular în viața comunităților mici și mari.

Evenimentul  internațional Earth Hour la Roman s-a  derulat astfel:

1. un labirint de orientare sportivă (între orele 16.00 -19.30)– în parcul din Piața Roman-Vodă, din fața sediului Primăriei, cu sprijinul Clubului Sportiv ,,Altius” coordonat de profesorul Florin Patraș.

La această activitate au participat  elevi de la: Colegiul Tehnic Danubiana sub coordonarea doamnei profesor Ciupitu Aldea Simona, Școala Gimnazială Vasile Alecsandri sub coordonarea doamnei profesor Mihalachi Anca Ionela, Școla Gimnazială Mihai Eminescu sub coordonarea domnului profesor Căpraru Cristinel. La această activitate s-au mobilizat peste 70 de iubitori ai sportului.

1. aprinderea unor candele și realizarea semnului evenimentului „60+” în fața statuii lui Roman Mușat din Piața Roman -Vodă, în intervalul orar 20.00 -20.15.

La această activitate au participat alături de profesorii coordonatori elevi de la următoarele instituții de învățământ: Colegiul Național ,, Roman- Vodă”, Colegiul Tehnic Danubiana, Liceul Tehnologic Vasile Sav, Colegiul Tehnic Miron Costin, Școala Gimnazială Mihai Eminescu, Școla de Artă Sergiu Celibidache.

1. un tur ciclist, cu sprijinul MTB Roman în intervalul orar 20.30 -21.30, pe următorul traseu:

– Piața Roman-Vodă (parcarea din fața Primăriei municipiului  Roman) – b-dul. Roman-Mușat către giratoriul Florilor –– str. Mihai Viteazul – către giratoriul Sagna – str. Islazului – str. Bogdan Dragoș – str. Renașterii – str. Matei Millo – str. Moldovei – str. Vasile Lupu – Complexul de Agrement Moldova – str. Victor Hugo – str. Alexandru cel Bun – b-dul. Roman Mușat – parcarea din fața Primăriei Municipiului Roman.

Participanții s-au grupat în parcarea din fața sediului Primăriei Roman la ora 20.30, pe traseul menționat.

Deplasarea pe traseu s-a efectuat în coloană, cu restricționare pe o singură bandă de circulație, cu ante mergător și post mergător de la Poliția Locală.

La această activitate s-au alăturat și elevi de la: Colegiul Național ,, Roman-Vodă” sub coordonarea profesorilor Husariu Nichita Mihaela și Husariu Nechita George Sorin, Colegiul Tehnic Miron Costin sub coordonarea doamnei profesor Buciumanu Paraschiva precum  alți  romașcani iubitori ai ciclismului.

În intervalul orar 2030-2130 s-a întrerupt iluminatul ornamental și stradal la următoarele obiective ce aparțin Primăriei municipiului Roman:

1. Parcul din fața sediul central al Primăriei Municipiului Roman
  2. Casa căsătoriilor
  3. Poliția Locală Roman
  4. Biblioteca Municipală Roman,, George Radu Melion”
  5. Muzeul de Artă
  6. Statuia Ștefan cel Mare – sens giratoriu Favorit

Întreruperea iluminatului stradal  s-a realizat pe cea mai importantă arteră de circulație auto E85, b-dul Roman Mușat, de la Hotel Roman la Giratoriul Florilor, inclusiv Piața Roman Vodă.

Articolul precedent21.03.2022 Anunț – privind decontarea cheltuielilor cu hrana pentru cetățenii străini sau apatrizii găzduiți, aflați în situații deosebite, proveniți din zona conflictului armat din Ucraina
Articolul următor21.03.2022 Anunț – „Fii responsabilă de sănătatea ta”