La nivel european „Săptămâna Europeană a Mobilității” (European Mobility Week) s-a aflat la XVII-a ediție, iar la nivel local la a VIII-a ediție.
Evenimentul din acest an, desfășurat sub deviza „Combină și deplasează-te!” (Mix and move!), s-a derulat astfel:

1. În cadrul Festivalului Kult Fest 3, Parcul Municipal, unde au avut loc următoarele activități:
      • sâmbătă, 15 septembrie 2018, de la ora 16:00 – acțiuni sportive organizate de MTB Roman urmate de o demonstrație a Clubului Sportiv BAO Roman,
      • duminică, 16 septembrie 2018, de la ora 16:00 – activități sportive în aer liber.
    2. Desfășurarea unui tur ciclist organizat de Municipiul Roman în colaborare cu MTB Roman în data de 22 septembrie, unde au participat peste 100 de romașcani. Traseul parcurs (Piața Roman-Vodă – bdul. Roman-Muşat către giratoriul Florilor – str. Mihai Viteazul – către giratoriul Sagna – str. Islazului – str. Bogdan Dragoş – str. Renaşterii – str. Matei Millo – str. Moldovei – str. Vasile Lupu – Complex Sportiv şi de Agrement „Moldova” – str. Victor Hugo – str. Alexandru cel Bun – bdul. Roman Muşat – Esplanadă statuie Roman Mușat) a beneficiat de antemergător și postmergător asigurat de Poliția Locală.
Articolul precedentActivitaţi Mediu – Campania LET’S DO IT, ROMÂNIA! – 15 septembrie 2018
Articolul următorCupa de șah ”Centenar”