ORA PĂMÂNTULUI – 25 martie 2017, interval orar 2030-2130

Primăria Municipului Roman s-a alăturat şi în acest an evenimentului Earth Hour care a ajuns la Roman la a IX-a ediţie.

Romaşcanii au fost invitaţi să stingă luminile pe 25 martie, la ora locală 2030, alături de alte 7.000 de oraşe.

Sub motto-ul: Dăruieşte naturii energia ta, s-au desfăşurat la Roman următoarele activităţi:

• În intervalul orar 2030-2130 s-a întrerupt iluminatul public pe E85, pe sectorul Hotel Roman Plaza – Giratoriul Florilor.
  • În noaptea de 25.03.2017 spre 26.03.2017 s-a întrerupt iluminatul ornamental la principalele obiective municipale.
  • De la 2030 la 2130 s-a desfăşurat un amplu tur ciclistic pe următorul traseu: Piața Roman-Vodă (lângă Primărie) – Bdul. Roman-Mușat către hotel – str. Bogdan Dragoș – Abator – Bdul. Republicii – str. Primăverii – str. Ion Nanu – Str. Mihai Viteazul – str. Eternității – Bdul. Republicii – Str. Ștefan cel Mare – str. Dobrogeanu Gherea – Bdul. Roman Mușat – Piața Roman-Vodă.

La finalul evenimentului s-au aprins, în mod simbolic, candele, realizându-se simbolul evenimentului:

La eveniment au participat peste 350 de voluntari de toate vârstele.

Earth Hour este un moment care propune o schimbare continuă, zi de zi, de atitutudine şi comportament, promovând reducerea consumului inutil de energie sau resurse, trecerea la sursele regenerabile de energie, mişcarea în aer liber, activităţile sportive, reciclarea şi schimbarea obiceiurilor de consum.

Articolul precedentPLAN URBANISTIC ZONAL „AMENAJARE SENS GIRATORIU LA INTERSECTIA BD. NICOLAE BALCESCU CU ARTERA ROMAN VEST, ACCESE ȘI HALE DEPOZIT LOGISTIC, IMPREJMUIRE, PARCAJE, PLATFORME si UTILITATI ”, Municipiul Roman, b-dul. Nicolae Balcescu si Artera Vest jud.Neamt
Articolul următorHCL nr. 63 din 30.03.2017 – privind aprobarea Bugetului consolidat al Municipiului Roman pe anul 2017