Săptămâna Europeană a Mobilității

în Municipiul Roman

20.09.2023 – Ziua atelierelor eco pentru tineri

A treia zi din Săptămâna Europeană a Mobilității a fost marcată în Municipiul Roman printr-o serie de activități educative care au adus împreună Primăria Roman, operatorul de salubritate – S.C. Rossal S.R.L. Roman și I.P.J. Neamț.

Mișcarea activă în condiții de siguranță,  a fost prezentată de către reprezentanții I.P.J. Neamț care au răspuns invitației de a se alătura activității În siguranță in trafic ca pieton sau biciclist!”.

Mobilitatea cu vehicule nepoluante a fost încurajată prin „Expoziția de mașini electrice” din dotarea primăriei.

Deplasarea într-un mediu plăcut nu se poate fără colectarea corectă și responsabilă a deșeurilor. „Atelierul educativ – colectarea selectivă” a reprezentat cadrul de instruire a tinerilor din școlile romașcane privind modul în care contribuim la menținerea unui oraș curat și verde. Demonstrația Clubului „Eagles” de colectare robotizată a diferitelor fracții de deșeuri a stârnit interesul maxim al participanților.

Articolul precedentPublicație căsătorie 01 octombrie 2023
Articolul următor20.09.2023 Anunț – Licitații parcări reședință pentru data de 28.09.2023, ora 17:00, cu înscrieri în perioada 21.09.2023, ora 8:30 – 27.09.2023, ora 12:00