PUNCTE DE PRIM AJUTOR ÎN CAZ DE CANICULĂ

Primăria Municipiului Roman vă aduce la cunoștință faptul că în perioadele de caniculă Cod galben, Cod Portocaliu, Cod Roșu în municipiul Roman  punctele de prim-ajutor pentru zilele caniculare vor fi  operaționalizate în patru zone ale municipiului, după cum urmează:

• Farmacia Aruncus situată în pietonal Stefan cel Mare bl.10;
  • Drogheria Sira Plant din str.Anton Pann, bl.12/3 ;
  • Farmacia Stejara situată pe strada Smirodava, nr. 43;
  • Dispensarul situat în strada Bogdan Dragoș, nr. 1.

Puncte de distribuție a apei potabile vor fi disponibile în următoarele locații:

• Sediul primăriei Roman- Piata Roman Vodă nr.1
  • Sediul Serviciului de Evidență a Populației- str.Stefan cel Mare nr.268
  • Direcția de Asistență Socială- str.Alexandru cel Bun nr.3
  • Biblioteca George Radu Melidon- Bld.Roman Musat nr.19
  • Casa Căsătoriilor- str.C.Dobrogeanu Gherea nr.39
  • Piața Centrala – Hală

Conform Hotărârii CJSU nr. 10 din 11.06.2024, punctele de prim-ajutor trebuie să fie amplasate în spații publice climatizate și dotate cu apa potabilă care să fie distribuită populației în mod gratuit, prin grija unităților administrativ teritoriale.

Articolul precedent17.06.2024 – Recomandări privind protecția populației pe timpul perioadelor caniculare
Articolul următor31.05.2024 Carieră – Direcția Administrare Piețe Roman, anunță concurs de recrutare pentru muncitor necalificat I,din cadrul Serviciului Administrare Piețe Roman