Primăria Municipiului Roman a organizat campania de primăvară ,,Romanul, curat și verde„.  Proiectul a constat în participarea voluntarilor (elevi și profesori) la următoarele acțiuni :
– plantarea de flori pe spații verzi ( parcuri și scuaruri);
– plantări de puieți ;
– activități de întreținere a spațiilor verzi ( salubrizare spații verzi, greblat etc.);
– activități de salubrizare ( colectare selectivă: plastic, hârtie, metal ), parcuri, spații verzi, malul râului Moldova sau alte zone identificate in timpul  desfășurării proiectului.

Menționăm ca în data de 09.04.2022 a fost organizată o primă activitate de ecologizare în  cadrul Campaniei Naționale ,,Curățăm România!” ( s-au colectat 3,6 m3 de deșeuri), la această activitate au participat Colegiul Național ,,Roman-Vodă”, Liceul Tehnologic Vasile Sav, Colegiul Tehnic Miron Costin, Școala de Arte Sergiu Celibidache.

Participanți la această activitate au fost elevi și profesori de la următoarele instituții de învățământ:

Colegiul Național ,,Roman-Vodă” activitatea desfășurată în cadrul campaniei:

• plantarea de flori și puieți

• greblat în curtea interioară a liceului

Colegiul Tehnic Danubiana

• au particitat la plantare de flori în Parcul Jora

Colegiul Tehnic Miron Costin au desfășurat în perioada 07-15 aprilie 2022, în curțile interioare diverse activități:

• plantat copaci

• salubrizare curți interioare, activități de întreținere spații verzi

• acțiuni de ecologizare din cadrul Campaniei Naționale ,, Curățăm România!” etc.

Colegiul Tehnic Petru Poni au desfășurat în Parcul Municipal activităti de:

-plantare de flori pe spații verzi

-ecologizare spații verzi

Școala Gimnazială Mihai Eminescu în perioada 07- 15 aprilie a participat la:

-plantare de flori în Parcul Zăvoi

-ecologizare în Parcul Zăvoi

-activități de salubrizare (colectare selectivă:hârtie și carton, plastic, metal), întreținere spații arondate de către Primăria Roman.

Școala Gimnazială Alexandru Ioan Cuza

• a participat la acțiune de ecologizare în Parcul Zăvoi

Școala Gimnazială Calistrat Hogaș

-a participat la plantat flori în spațiile verzi din Ștrandul Municipal