În Anul Centenarului Primului Război Mondial și al Marii Uniri, în cadrul manifestărilor organizate de administrația locală cu prilejul Centenarului: ARC PESTE TIMP: ROMÂNIA MARE – ROMAN 100, de Ziua Naţională a României de la 1 decembrie 2018, Primăria municipiului Roman va organiza manifestări de amploare cu această ocazie, în semn de apreciere și recunoștință pentru cei care, în urmă cu 100 de ani, au realizat cel mai important eveniment în istoria poporului român. În această zi cu profunde semnificații istorice, va fi organizat un ceremonial militar-religios în centrul municipiului cu participarea reprezentanților Parlamentului României, ai administrației publice județene, formațiunilor politice, reprezentanților cultelor, armatei, I.S.U, Jandarmeriei, Poliției Locale și Naționale, oameni de afaceri, învățământ și sănătate, prilej cu care se vor depune coroane în Piața Roman Vodă, urmat de o paradă militară cu personal și tehnică din dotarea unităților și subunităților Ministerului Apărării Naționale, din Garnizoana Roman, precum și ale Ministerului Afacerilor Interne (Jandarmerie și Pompieri), SMURD, Ambulanță. Manifestarea se va încheia cu un foc de artificii. La sfârșitul acestei ceremonii, conform tradiției, se vor amplasa corturi unde se vor servi țuică fiartă și mâncare tradițională.

Articolul precedentDeschiderea patinoarului Roman 2018
Articolul următorSemnare Înțelegere de Cooperare între Roman și Ștefan Vodă (Republica Moldova)