Lucian Ovidiu Micu – Primarul Municipiului Roman

Telefon: 0233.741.651; 0233.208.611

Program de audienţe:
    În ziua de joi în prima şi în a treia săptămână a fiecărei luni, începând cu ora 10.00

Primarul Municipiului Roman este Lucian Ovidiu Micu. Este  născut în anul 1976, în orașul Bârlad. De profesie jurist, cu un master în management și administrarea afacerilor și un master în managementul Integrării Europene și al Administrației Publice, a activat în mai multe companii în domeniul consultanței în afaceri și management. Este membru al Partidului Național Liberal, din 2012 și până în 2017 ocupând funcția de viceprimar și consilier local al municipiului Roman. La alegerile din 2017, a obținut 59,17% din voturi, confirmând experiența și implicarea în activitatea administrației publice locale. Infrastructura orașului, sănătatea, educația și dezvoltarea economică sunt principalele obiective ale mandatului său. Programul se bazează pe principiul transparenței decizionale și a implicării cetățenilor în stabilirea priorităților, toate cu scopul de a lua deciziile corecte, care să conducă la îmbunătățirea calității vieții cât mai multor cetățeni, cu accent pe calitatea și oportunitatea acordării serviciilor sociale, dar și prin crearea mai multor oportunități de afaceri, pentru a face din Roman un pol economic și mai dezvoltat, pentru prosperitatea cetățenilor din zona Roman Metropolitan.